Zastanawiam się czy Wasza garderoba jest już przygotowana na jesień? Planujecie robić totalną metamorfoze szafy czy raczej lekko ją odświeżacie? Ja dziś pokaże Wam moje ulubione elementy jesiennej garderoby 🙂 Szczegóły poniżej!

∗∗∗

I was wondering if your closet is ready for fall. Do you have a plan to do a wardrobe makeover or rather buy a few autumn essentials and create new outfits? I’m gonna show you today my favorite fall colors and trends. See all details below 🙂

autumn lookautumn lookautumn lookautumn look

Patrząc po zdjęciach, niełatwo domyślić się, że tej jesieni zakochałam sie w brązach i bordach. Te kolory mnie oczarowały. Tym bardziej wtedy, kiedy są połączone razem. W moim zestawieniu możecie znaleźć brązową marynarkę w krate i szerokie plisowane bordowe spodnie. Wisienką na torcie jest nerka w wężowy print, która przewiązana w pasie, świetnie wyszczupla i podkreśla talie. Tak – printy! Jeden z najgorętszych trendów tej jesieni! Ojjj jak dobrze, że printy wróciły do łask! Z pewnością zobaczycie ich mnostwo w mojej szafie. A do tego… białe sneakersy. Jestem ogromną fanką  nietuzinkowych zestawień i bardzo podoba mi się, kiedy przełamuje się elegancje i dodaje adidasy, zamiast np. mokasynów.

***

When you look at the pictures, I guess it’s not difficult to know that I’m in love with brown and claret this autumn. I’m totally obsessed with them, especially when they are paired off. For my first autumn outfit idea I wore a checked brown jacket and pleated claret pants. In order to create curves, I added a belly snake print bag. And PS. snake and leopard prints are one of my favortite ones this fall <3 I am so happy they are back and I’m sure you will see them very often in my closet. But apart from snake print, I wore white sneakers -just to make this look more casual. I am a huge fan of elegant and casual combo and I prefer wearing sneakers and a suit than loafers and a suit.

autumn lookautumn lookMam wrażenie, że dowodem na to, że w tym outficie czułam się wyjątkowo dobrze, jest fakt, że w ciągu zaledwie 20stu minut zrobiłyśmy z moim fotografem mnóstwo piekielnie dobrych ujeć. Trudno było mi wybrać kilka zdjęć, dlatego ten post obfituje przede wszystkim w fotografie (dziękuje Madzia). Zakochałam się w kadrach przedstawiających szczegóły stylizacji. Jestem pewna, że ta sesja będzie należała do moich ulubionych <3 I Waszych również! I już nie moge doczekać się kolejnych. Obiecuje podzielić się z Wami efektami.

A teraz jestem niezmiernie ciekawa co sądzicie o tej stylizacji. Czy któryś z tych elementów garderoby mógłsby znaleźć się w Waszej szafie?

∗∗∗

The outfit itself was very comfy and I felt very fashionable. I think the best proof for that is the fact that we took around 40 really good pictures within 20 minutes. It was really difficult to choose only a few and publish them, that’s why this post is all about photos (thank you Madzia). And these detail images are just insane! I am sure this phoot shoot will remain one of my favorite ones! I cannot wait taking next pictures and I promise to share these with you!

But now I’m really curious to know what you guys think of this outfit. Would you buy any of these wardrobe essentials?

Fot. Magdalena Manikowska

autumn lookautumn lookautumn lookautumn lookautumn lookautumn lookautumn lookautumn lookautumn lookautumn lookautumn lookautumn lookautumn look

WHAT I WORE:

Jacket Bershka

Pants NA-KD bought in Fanaberie Multistore

Shoes Zara

Belly Bag Mango

Pin It