Kochani! Widzieliście mnie już w wielu stylizacyjnych odsłonach, a dziś postanowiłam powiedzieć Wam co nieco o różu. Tak – róż jest kolorem sezonu, przynajmniej dla mnie.

∗∗∗

My dears! You have seen myself presenting many different style ideas but today I decided to tell you a little bit more about pink season. Well, yes, pink is the color of this season, at least for me.

Pink seasonPink seasonPink season

Gdyby ktoś zapytał mnie dawniej, czy nazwę róż kolorem sezonu, na pewno bym odmówiła. Co więcej – nigdy, przenigdy nie myślałam o różu w kategoriach tego koloru, w którym czuję się dobrze i chcę poszukiwać takich ubrań. Cóż, najwidoczniej teraz dostrzegłam w różu to coś, czego nie widziałam wcześniej.

∗∗∗

If you would ever ask me if I will call this summer to be pink season, I would definitely say NO! And moreover, I would never, ever think about pink as this color that makes me feel comfortable and I want to buy such clothing. Well, looks like I’ve discovered this color again and noticed something special about it that I’ve never seen before.

Pink seasonPink seasonPink seasonTo bardzo delikatny, dziewczęcy i wdzięczny kolor i dlatego po prostu bosko się w nim wygląda. Ale to nie wszysto. Jest tyle różnych odcieni różu, że mam wrażenie, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie (nawet mężczyźni – tak, wiem, co mówię), a ponadto z łatwością dopasujecie ten kolor z bielą, czernią, granatami, mietą, szarością… Mogłabym tak wymieniać w nieskończoność. Ja pokochałam tą delikatną formę różu i jego odcień, który lekko wpada w liliowy. Dlaczego? Hmm … Czuję się w nim niesamowicie świeżo i kobieco. Nic dodać, nic ująć.

∗∗∗

It’s very light and girly color and that’s why we all look just so good in it. But it’s not just that. There is so many different shades of pink that I truly believe you all will find something perfect for yourselves (even men – yes, men can wear pink as well). And furthermore, it’s so easy to match pink with other colors – white, black, blue, mint, grey… I could go on and on. I am really obsessed with this light shade of pink that looks almost like lilac. Why? ‚Cause I fell so fresh and female in it. Just like that.

Pink seasonSami zobaczćie jak lekko ten róż prezentuje się na zdjęciach. Wybrałam zwiewną sukienkę, przewiązywaną paskiem i srebrne buty, a do tego białą torebkę kuferek. Sama sukienka jest ponadczasowa. Mogę ją założyć do pracy, na randke, wesele, na spacer czy sesje zdjęciową. Jeśli dodam do niej jeansową katanę czy okulary zerówki, jak na zdjęciach, sukienka nabiera innego nieco sportowego charakteru. Kochani, pamiętajcie, że wystarczą odpowiednie dodatki i cały look będzie zupełnie odmieniony. To również postaram się Wam udowodnić. Aaaach, w kolejnym poście również pokażę Wam jak bardzo polubiłam się z różem 🌸

∗∗∗

Just have a look – this pink shade looks so nicely on pictures. Speaking of it, I chose airy midi dress with belt, silver shoes and a white bag. The dress itself seems to be ageless. It can be worn for any occasion – date, office, wedding, walk. If I pair it off with a denim jacket, the whole look will be completely changed and the dress will become more sporty. My dears! Please remember that all you need to do is to choose right accessories and your outfit will look completely different. I will do my best to prove it! Ach, and also I will show you how much I’m obsessed with pink when my new outfit post will be published 🌸 It’s a pink season and this is good time to embrace it!

Fot. Magdalena Depak Photography

Pink seasonPink seasonPink seasonPink-season-12

WHAT I WORE:

Dress and Bag Zara

Denim Jacket Pull&Bear

Shoes Top Secret

 

Pin It